چند مطلب مفید درمورد کلید و پریز ساختمان

توسط0
2359
چند مطلب مفید درمورد کلید و پریز ساختمان

خرید کلید و پریز ساختمان یکی از مهمترین تجهیزات برقی در ساختمان هستند که قرار است همیشه از آن ها استفاده کنید. در انتخاب این قطعات علاوه بر زیبایی، باید به کارایی آن ها نیز توجه داشت. برای مثال برخی از انواع کلید و پریز برای ساختمان های اداری مناسب نیستند چرا که دفعات استفاده از آن ها در اداره جات زیاد بوده و به دلیل حساس بودن این دسته کلید و پریز، خیلی زود خراب خواهند شد.

راهنمای خرید کلید و پریز ساختمان

1-   پریزهای یو اس بی

یکی از پرکاربردترین انواع کلید و پریز ساختمان به ویژه در مکان های عمومی همانند هتل ها، اداره، رستوران و… کلید و پریز یو اس بی است. در این صورت شما از هر نوع کابل یو اس بی می توانید استفاده کنید تا جریان برق در وسیله شما برقرار شود. این یک برتری برای شارژ کردن تلفن است به همین دلیل در مکان های عمومی بیشتر از این کلید و پریز استفاده می شود.

چند مطلب مفید درمورد کلید و پریز ساختمان

2-   کلید های  دارای حسگر حرکتی

یکی از مدرن ترین انواع کلید ها که امروزه طرفداران زیادی را به خود جلب نموده است، کلیدهایی است که مجهز به حسگر حرکتی است در این صورت زمانی که شما به لامپ ها نزدیک شوید، چراغ روشن شده  وبا دور شدن از آن جریان برق قطع می گردد. این کلیدها به حرکت افراد حساس بوده و در نتیجه در مکان هایی مثل نمایشگاه ها، راهرو مجتمع های مسکونی و اداری و حتی در داخل منزل که فراموش می کنید لامپ ها را خاموش کنید، تعبیه می شود.

کلید های  دارای حسگر حرکتی
کلید های  دارای حسگر حرکتی

3-   کلید  لمسی

کافی است که این نوع کلیدها را لمس کنید. گرمایی که ایجاد می شود باعث می شود جریان برق قطع و وصل گردد. این نوع کلیدها بسیار شیک و زیبا بوده و به صورت توکار تعبیه می شوند. در ساختمان های مدرن از این نوع کلید استفاده می شود.

کلید لمسی
کلید لمسی

4-   کلید و پریزهای ضد آب

این نوع از کلید و پریز ساختمان را در داخل حمام، توالت، استخر و… نصب می کنند چرا که این محیط ها مرطوب بوده و وجود جریان برق بسیار خطرناک خواهد بود. البته در مناطق مرطوب  کشور همانند مناطق شمالی نیز توصیه می شود از این کلید و پریزها دارای قاب محافظتی استفاده شود.

راهنمای نصب کلید و پریز در

نصب کلید و پریز در ساختمان نقش مهمی بر روی میزان زیبایی نمای داخلی ساختمان دارد. قطعا اگر دکوراسیون ساختمان شما شیک و زیبا باشد اما از کلید و پریز زیبا و درخور استفاده نموده و یا نقشه نصب آن ها ایده آل نباشد، تاثیر منفی بر روی دکوراسیون داخلی خواهد داشت. توصیه می کنیم نکات زیر را در نصب کلید و پریز  مد نظر قرار دهید.

نکات مهم در نصب کلید پریز ساختمان

1-   استفاده از نقشه معماری ساختمان

قبل از هر چیز باید نقشه معماری داخلی ساختمان را به دقت بررسی کنید. شما باید چیدمان خانه، محل نصب دکور و… را در نظر داشته و سپس کلید و پریز را بر روی دیوار نصب نمایید. در بسیاری موارد دیده شده است که افراد برای خرید کلید و پریز هزینه نموده ولی به دلیل اینکه نقشه درستی برای نصب آن ها روی دیوار نداشته اند، عمده کلیدها و پریزها در پشت مبلمان و یا قسمت های غیر قابل دسترس به صورت بلا استفاده باقی مانده اند.

نکات مهم در نصب کلید و پریز ساختمان
نکات مهم در نصب کلید پریز ساختمان

2-   جهت یابی درست برای نصب کلید و پریز

کلید و پریز در قسمت های مختلفی از خانه نصب می شوند بنباریان باید به محل نصب توجه کنید. برای مثال اگر قرار است کلیدها در کنار درب باشند، باید به جهت قفل بر روی دیوار قرار گیرند. در آشپزخانه به هیچ عنوان کلید و پریز در نزدیکی اجاق گاز نصب نشود چرا که زمینه آتش سوزی را فراهم خواهید کرد. همچنین قسمتی که قرار است یخچال و فریزر قرار گیرد، باید کلید و پریز به گونه ای نصب شود که امکان دسترسی به آن ها وجود داشته باشد.

3-   جهت قطع و وصل جریان برق

فراموش نکنید که در حالت استاندارد باید کلید رو به پایین منجر به وصل جریان برق و رو به بالا باعث خاموش شدن وسایل روشنایی شود.

4-   توجه به ارتفاع نصب کلید و پریز

ارتفاع نصب کلید و پریز ساختمان بر روی دیوار بسته به محل آن ها متفاوت است. برای مثال در قسمت های مسکونی ارتفاع نصب از کف ساختمان باید حدود 110 سانتیمتر و در بیمارستان ها باید در ارتفاع 155 سانتیمتری باشد.

چند مطلب مفید درمورد کلید و پریز ساختمان
  • چند مطلب مفید درمورد کلید و پریز ساختمان
5

خلاصه

ساده ترین و پرکاربردترین تجهیزات برقی در هر ساختمان کلید و پریز ساختمان است. با خرید مناسب و نصب اصولی این قطعات، بهترین استفاده را از آنها داشته باشید

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام شما:*

وبسایت:

16 + 18 =

دیدگاه شما