نکات مهم در کابل کشی و سیم کشی ساختمان

توسط0
2033
نکات مهم در کابل کشی و سیم کشی ساختمان

نکات مهم در کابل کشی و سیم کشی ساختمان

براساس نقشه ای که مهندس ساختمان ارائه می کند باید کابل کشی و سیم کشی ساختمان انجام شود. همانگونه که قبلا ذکر شد در ابتدا لازم است لوله کشی برق ساختمان انجام گیرد که برای این منظور از نقشه تهیه شده استفاده خواهد شد. اکنون زمان کابل کشی و سیم کشی ساختمان فرا خواهد رسید. توصیه می کنیم این امر را به یک  مهندس حرفه ای بسپارید چرا که لازم است سیم کشی ساختمان کاملا استاندارد انجام شود.

آنچه که تضمین کننده ایمنی کابل کشی و  سیم کشی ساختمان است، میزان تخصص برقکار در حین انجام کار است. به هیچ عنوان اجرای تاسیسات برقی ساختمان را به یک فرد تازه کار و یا کسی که علمی در زمینه مهندسی برق ندارد نسپارید زیرا به عواقب این اشتباه خود دچار خواهید شد. با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله نیز چند نکته دیگر در مورد کابل کشی و سیم کشی ساختمان را بیان خواهیم نمود.

اصول کابل کشی و  سیم کشی ساختمان

–       از  سیم ها و کابل هایی برای تاسیسات برق ساختمان استفاده شود که هم جنس فلز آن مرغوب بوده و هم جنس روکش آن محکم و انعطاف پذیر باشد. اهمیت این موضوع برای جلوگیری از ذوب شدن فلز داخل سیم و همچنین سالم ماندن روکش سیم و کابل خواهد بود.

–       در زمان سیم کشی ساختمان به هیچ عنوان نباید سیم ها را به دور همدیگر بپیچید. حتی اگر محل اتصال را با نوار چسب عایق کنید باز هم خطر در کمین شما بوده و تغییر دما در بافت ساختمان و یا خراشیده شدن در اثر کشیده شدن به مصالح، منجر به جرقه خواهد شد.

–       در ساختمان های چند طبقه، لازم است در هر طبقه یک دریچه بازدید برای کابل ها تعبیه گردد. چرا که ممکن است با گذر زمان سیم کشی یکی از طبقات دچار مشکل شود و نیاز به تعمیر و تعویض کابل ها گردد. حال در صورتی که این دریچه وجود نداشته باشد بررسی سیم کشی هر طبقه از ساختمان با مشکل جدی روبرو می شود.

–       سیم ها دارای قطر متفاوت هستند که هر کدام باید برای بخشی از ساختمان به کار برود. برای مثال میزان استفاده از برق در آشپزخانه بیشتر از سایر قسمت های خانه است لذا باید قدرت جریان برق در این قسمت با سایر بخش ها متفاوت باشد. بنابراین قبل از خرید سیم و کابل، حتما به قطر آن ها و محل نصب سیم ها دقت کنید.

–       در صورتی که کابل های فشار ضعیف را استفاده می کنید باید عمق کانال حفر شده برای کابل کشی و سیم کشی ساختمان 70 سانتیمتر باشد.

اصول کابل کشی و  سیم کشی ساختمان
اصول کابل کشی و  سیم کشی ساختمان

چند اصل مهم در سیم کشی ساختمان

لازم است مهندسین ناظر بر پروژه های ساختمانی، چند اصل مهم در سیم کشی ساختمان را مد نظر قرار دهند تا ایمین ساختمان از این نظر تایید گردد:

–       کابل کشی ساختمان باید در داخل کانال هایی صورت گیرد که از قبل در دیوارها حفاری شده اند. قبل از اینکه کابل ها را داخل کانال قرار دهید ابتدا داخل حفره را از نخاله تمیز نموده و مطمئن شوید که تمام سطح آن صاف است تا منجر به خراشیده شدن بدنه کال نشود.

–       کانال باید برای کابل کشی و سیم کشی ساختمان آماده باشد. برای این منظور ابتدا باید یک لایه کف آن را ماسه بادی ریخته و سپس بعد از قرار دادن کابل داخل معبر، مجددا روی آن را یک لایه ماسه بریزید.  اکنون می توانید مسدود کردن کانال را انجام دهید. این چند مرحله مسطح سازی کانال از آسیب به بدنه سیم ها و کابل ها خودداری می کند.

–       تاکید می کنیم که در زمان سیم کشی ساختمان به هیچ عنوان سیم ها را داخل کانال پیچ و تاب ندهید. با این کار زمینه را برای بروز خطر فراهم می کنید.

–       ممکن است که بخواهید دو کابل با ولتاژ یکسان را از داخل یک کانال عبور دهید. در این صورت باید فاصله قانونی بین آن ها رعایت گردد. این فاصله 10 سانتیمتر است. البته اگر ولتاژ کابل ها یکسان نبود، فاصله بین آن ها باید 30 سانتیمتر باشد.

–       زمانی که کابل کشی و سیم کشی ساختمان پایان یافت و به مرحله مسدود کردن کانال می رسید، لازم است این عمل با دقت و مستحکم انجام گیرد. از متریال مناسب برای پوشاندن کانال ها استفاده کنید تا در اثر ضربه زدن به دیوار و یا کوبیدن میخ، این کانال آسیب نبیند.

 

نکات مهم در کابل کشی و سیم کشی ساختمان
  • نکات مهم در کابل کشی و سیم کشی ساختمان
5

خلاصه

نکات مهم در کابل کشی و سیم کشی ساختمان !! لازم است بدانید که هیچ خطایی در کابل کشی و سیم کشی ساختمان قابل چشم پوشی نخواهد بود

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام شما:*

وبسایت:

نوزده − 15 =

دیدگاه شما