نحوه صحیح استفاده از آسانسور

توسط0
2259
نحوه صحیح استفاده از آسانسور

در دنیای امروز که ساختمان های چندین طبقه هر روز بیشتر از قبل می شوند، بحث استفاده از آسانسور بیشتر از قبل مطرح می شود. خوشبختانه وجود انواع مختلفی از آسانسور این امکان را فراهم می کند تا شما با اهداف مختلف مثل باربری، حمل بیمار در بیمارستان، ساختمان های مسکونی و… بتوانید با آسانسور مسافت چند طبقه را به راحتی طی کنید.

امنیت آسانسور یکی از مهمترین مواردی است که باید به صورت همه جانبه مورد بررسی قرار گیرد.  تا زمانی که استاندارد بودن آسانسور تایید نشده است، نباید از آن استفاده نمود. کوچکترین خلل در آسانسور منجر به مرگ مسافرین خواهد شد. با توجه به اهمیت این موضوع در زمان طراحی کابین باید تجهیزات و تمهیداتی داخل آن تعبیه گردد که امنیت را تضمین شده و استفاده از آسانسور مشکلی برای مسافرین به وجود نیاورد.

چند نکته مهم در مورد نصب و استفاده از آسانسور

بخش عمده ای از امنیت استفاده از آسانسور به زمان نصب و راه اندازی آن مربوط می شود. استاندارد سازی در این مرحله، شرط تایید کار خواهد بود:

1-   به ابعاد چاله آسانسور و اتاقک دقت کنید.

یکی از اشتباهاتی که در زمان نصب آسانسور رخ می دهد، عدم توجه به کارایی آسانسور است. برای مثال در ساختمان های اداری با توجه به اینکه اکثرا کارمندان از آسانسور استفاده می کنند، عرض اتاقک کم در نظر گرفته شده و به این مسئله توجه نمی کنند که شاید لازم باشد برخی وسایل بزرگ را با آن جابجا کنید. توصیه می کنیم که در ابتدا طراحی اتاقک کارایی آن را در نظر بگیرید.

2-   آهن ها را عایق کاری کنید.

در طول زمان و در اثر رطوبتی که در هوا وجود  دارد، آهن ها زنگ می زنند. در زمانی که اتاقک آسانسور را آماده می کنید باید قسمت های آهنکشی و ریل گذاری را با ضد زنگ عایق کنید. در ادامه کار لازم است بر روی ریل ها را با نوارهای پلاستیکی پوشش دهید تا هم ضد زنگ حفظ شده و هم اینکه کثیف نشود.

3-   اتاقک آسانسور را عایق بندی کنید.

باید تمامی دیوارهای اتاقک آسانسور را با سیمان و سپس سیمان سفید پوشش دهید. دیوارها باید یکدست بوده و هیچگونه حفره ای داخل آن وجود نداشته باشد.

4-   درب آسانسور را سیمانکاری کنید.

زمانی که درب را نصب نمودید باید سیمانکاری را انجام دهید. برای این منظور ابتدا دور درب سنگ چیده شده و سپس سیمانکاری از قسمت پشت درب انجام شود.

نصب و استفاده از آسانسور
نصب و استفاده از آسانسور

عناصر امنیتی برای استفاده از آسانسور

یک آسانسور استاندارد، زیبایی و امنیت را همزمان با هم خواهد داشت. شما نباید تنها به ظاهر آسانسور و تاثیری که بر نمای ساختمان می گذارد توجه کنید بلکه لازم است بدانید آیا این آسانسور کارایی مناسب برای ساختمان مورد نظر را دارد یا خیر. در تمامی کابین ها چند عنصر مهم به منظور تامین امنیت وجود دارد که شامل:

1-   زنگ هشدار در آسانسور

یکی از رایج ترین اجزای امنیتی در استفاده از آسانسور زنگ هشدار است که باید تمامی کابین ها به این آلارم مجهز باشند. زمانی که مسافرین داخل کابین گیر کرده اند با فشار دادن زنگ هشدار، اهالی ساختمان را با خبر خواهید کرد. البته برخی از این زنگ هشدارها، به تلفن نگهبانی متصل شده و بعد از به صدا درآمدن آلارم، موبایل نگهبانی به صدا در می آید.

2-   پاراشوت و قرقره، کنترل کننده سرعت آسانسور

یک آسانسور استاندارد باید سرعت متعادل داشته و هر زمان سرعت آن کم و زیاد شود، وارد آستانه خطر شده ایم. زمانی که سرت آسانسور بیش از حد مجاز شده و امکان سقوط آن وجود داشته باشد، پاراشوت سریعا آسانسور را متوقف می کند تا خطری برای مسافرین رخ ندهد. همچنینی قرقره ای که در بالای آسانسور قرار دارد کنترل کننده سرعت بوده و کمک می کند قبل از فعال شدن پاراشوت، سرعت محدود شود. زمانی که شرایط حاد شود پاراشوت عمل خواهد نمود.

3-   قسمت های مکانیکی آسانسور

این قسمت ها مسئول باز و بسته کردن درب ها و حرکت کابین هستند در نتیجه مهمترین قسمت امنیتی آسانسور، همین اجزا مکانیکی هستند. لازم است ماهانه کنترل وضعیت آسانسور به منظور تایید ایمن بودن آن صورت گیرد.

4-   توقف اضطراری آسانسور

ممکن است مسافرین در حین استفاده از آسانسور در داخل کابین دچار مشکلی شده که نیاز به توقف اضطراری وجود داشته باشد. در این صورت وجود عنصر توقف اضطراری برای همه آسانسورها لازم است.

نحوه صحیح استفاده از آسانسور
  • نحوه صحیح استفاده از آسانسور
5

خلاصه

استفاده از آسانسور زمانی مفید واقع خواهد شد که ایمنی در راه اندازی آن رعایت شود. نصب و راه اندازی آسانسور باید براساس اصول تایید شده در سطح جهانی انجام گیرد

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام شما:*

وبسایت:

هجده − 17 =

دیدگاه شما