مهمترین مشکلات رایج در آسانسور

توسط0
2817
مهمترین مشکلات رایج در آسانسور

مهمترین مشکلات رایج در آسانسور

آگاهی از مشکلات رایج آسانسور کمک می کند تا این وسیله مفید، بدون هیچگونه خطر جانی و مالی در خدمت بشر باشد. آسانسور به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات در ساختمان های چند طبقه، به همان اندازه که مفیدترین دستاورد علمی بشر است، اگر ایمنی آن تضمین نگردد می تواند خطرناک باشد. کوچکترین عیب در این وسیله خطرات سنگینی را به دنبال خواهد داشت.

در ساختمان های چند طبقه وجود آسانسور یکی از تجهیزات ضروری است به گونه ای که حتی یک ساعت خرابی آن منجر به هرج و مرج می گردد. این مسئله زمانی حادتر خواهد شد که خرابی آسانسور در ساختمان های اداری رخ بدهد. در این اماکن به دلیل زیادی تردد، نبود آسانسور بیشتر خودنمایی می کند.

با توجه به آنچه که گفته شد،  لازم است در مورد مشکلات آسانسور و نحوه رفع آن ها اطلاعات کافی داشته باشیم. این مسئله کمک می کند تا  از خسارت های احتمالی پیشگیری شده  و یا خسارت ها به حداقل مقدار ممکن کاهش یابد.

مشکلات رایج آسانسور

1-   توقف ناگهانی آسانسور در حال حرکت

حتما تا به حال شما نیز با این اتفاق مواجه شده اید که در داخل آسانسور در حال حرکت، ناگهان کابین از حرکت می ایستد. در صورتی که عیوب الکتریکی در داخل سیستم آسانسور رخ داده  و زمان بندی ها دچار اختلال شود ممکن است این مشکل بروز کند. در زمان سرویس کردن آسانسور لازم است برنامه های سیستم به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

2-   عدم حرکت آسانسور

ممکن است آسانسور در طبقه ای مانده و حرکت نکند. دلایل متعددی در بروز این مشکل نقش دارد. ابتدا به طبقه ای که آسانسور ثابت مانده رفته و مطمئن شوید درب بسته است. اگر عیب رفع نشد، حتما چشمی آن خراب شده است. لازم است تعمیرکار این قسمت را به دقت بررسی نماید.

عدم حرکت آسانسور
عدم حرکت آسانسور

3-   بالا رفتن دمای آسانسور

یکی از آزار دهنده ترین مشکلات رایج آسانسور افزایش دمای کابین است که در تابستان بیشتر زجرآور خواهد بود. در این زمان باید سیستم خنک کننده و یا سیستم تهویه آن سرویس شود. گرم شدن آسانسور در ساختمان های اداری و بیمارستان بیشتر مشکل ساز خواهد شد و باید در اولین فرصت نسبت به رفع مشکل اقدام نمود.

4-   افزایش زمان انتظار برای رسیدن آسانسور

با گذر زمان و کاهش کارایی آن، آسانسور دیرتر به طبقه مورد نظر می رسد زیرا سرعت حرکت آن کندتر خواهد شد. به هر حال در مدت استفاده از آسانسور به دلیل تحمل فشار، قدرت آن افت می کند. کافی است از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید تا با نصب تابلوی مدرن و به روز، قدرت اولیه آسانسور را احیا کند.

5-    باز نشدن درب بیرونی آسانسور

اغلب آسانسورها دارای دو درب هستند که درب درونی ریلی و درب بیرونی دارای دستگیره بوده و با فشار باز می شود. یکی از مشکلات آسانسور بسته ماندن درب بیرونی است. این عیب ناشی از فاصله دستگیره قفل طبقه با کمان درب باز کن در طبقه مربوطه است به همین دلیل درب نمی تواند به سمت عقب برود.

6- خاموش شدن کامل آسانسور

در دو حالت آسانسور به طور کامل از کار افتاده و روشن نمی شود. در ابتدا باید برق ساختمان را کنترل نمود در صورتی که قطعی برق سراسری باشد، پس آسانسور شما هیچگونه عیبی ندارد. اما گاها به دلیل نقص در مدار الکتریکی، برق آسانسور قطع شده و موتور روشن نمی شود. لازم است تمامی اتصالات برقی آسانسور به دقت بررسی شده و عیب موجود به صورت اصولی رفع گردد زیرا ممکن است زمانی که مسافرین در داخل کابین هستند، این اتفاق رخ بدهد.

7- افزایش دمای موتور آسانسور در حین حرکت

از دیگر مشکلات رایج آسانسور می توان به نیم سوز شدن موتور آسانسور اشاره نمود.  در این حالت موتور گرمای زیادی را متحمل می شود زیرا جریان برق ورودی به داخل آن ها بیشتر خواهد بود. این اتفاق به دلیل کوتاه شدن مسیر جریان الکتریکی و کافی نبودن میدان مغناطیسی رخ می دهد.

8- صدای زیادی موتور آسانسور

صدای زیادی موتور در حین روشن شدن نیز یکی دیگر از مشکلات رایج آسانسور است که پس از آن آسانسور حرکت نمی کند. عمده ترین دلیل این عیب، از کار افتادن کلید گریز از مرکز است.

چند تذکر مهم در برخورد با مشکلات رایج آسانسور

–       در صورتی که هر کدام از عیوب فوق در آسانسور رخ داد باید استفاده از آن تا زمان تعمیرات کامل، ممنوع شود.

–       در صورتی که مسافرین در حین استفاده از آسانسور متوجه بروز اختلال در کار شدند لازم است مورد را اطلاع داده و به هیچ عنوان سوار کابین نشوند.

–       معتبرترین راه برای رفع مشکلات رایج آسانسور کمک گرفتن از مهندسین متخصص است.

 

مهمترین مشکلات رایج در آسانسور
  • مهمترین مشکلات رایج در آسانسور
5

خلاصه

مهمترین مشکلات رایج در آسانسور !!!! گاها بی تفاوتی نسبت به مشکلات رایج آسانسور خسارت های جبران ناپذیری را به دنبال داشته است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام شما:*

وبسایت:

دو + 1 =

دیدگاه شما