مهمترین اصول ایمن سازی ساختمان

توسط0
1794
مهمترین اصول ایمن سازی ساختمان

مهمترین فاکتور در ساخت و ساز و پروژه های ساختمانی، ایمن سازی ساختمان است. ایران کشوری است که مناطق متعددی در آن زلزله خیز بوده و در نتیجه اگر مهندسین در زمان ساخت بنا، اصول ایمنی را رعایت نکنند، کوچکترین لرزش می تواند خسارت های زیادی را به بار بیاورد. منظور از ایمن سازی ساختمان استفاده از امکانات و تجهیزات برای ارتقا امنیت ساختمان است به گونه ای که هم ساختمان شیک و زیبا باشد و هم اینکه در برابر حوادثی من جمله زلزله، آتش سوزی و… ایمن باشد.

اصول و فاکتورهای مهم در ایمن سازی ساختمان

اما اکنون این سوال مطرح می شود که اصول ایمن سازی ساختمان  در پروژه های عمرانی چه مواردی هستند؟ در ادامه به بررسی این مبحث خواهیم پرداخت:

1-   ایمنی مربوط به کف، دیوار و سقف ساختمان

اولین فاکتور که در هر پروژه عمرانی باید مورد توجه قرار گیرد، فشاری است که بعد از اتمام پروژه بر روی دیوارها، سقف و کف ساختمان وارد خواهد شد. این مسئله به ویژه در ساختمان های چند طبقه اهمیت پیدا می کند چرا که فشار طبقه های بالایی بر روی طبقه های زیرین وارد خواهد شد. لذا به منظور ایمن سازی ساختمان باید از همان ابتدا نقشه کشی به صورت اصولی و ایمن انجام گیرد تا امنیت ساختمان بالا رفت. این مرحله اهمیت بالایی برای مقاومت ساختمان نسبت به زلزله دارد. چند مورد را برای ایمن سازی باید رعایت نمود:

–       استفاده از متریال مناسب برای ایمن سازی ساختمان نسبت به زلزله

–       انتخاب مصالح ساختمانی مناسب برای استحکام نسبت به بارش های سنگین

–       اسکلت بندی ساختمان به صورت اصولی و ایمنی برای مقاومت آن نسبت به گودبرداری های کنار ساختمان

–       ایمن سازی ساختمان نسبت به آتش سوزی

–       استفاده از مواد و متریال مناسب برای کف ساختمان به منظور جلوگیری از نفوذ آب به طبقه های پایین و توانایی تحمل نیروهای وارده از سوی طبقات بالا

2-   تعبیه راه های فرار برای ساختمان

از دیگر اصول مهم در ایمن سازی ساختمان در نظر گرفتن راه های فرار برای ساکنین است. در زمان  آتش سوزی، زلزله و… مسلما نمی توان از آسانسور استفاده نمود و باید پله های فرار تعبیه شود تا ساکنین بتوانند سریعا ساختمان را تخلیه کنند.

3-   در نظر گرفتن سیستم روشنایی مناسب برای ساختمان

تمامی قسمت های ساختمان من جمله پارکینگ، راهروها، پاگرد و… باید دارای روشنایی کافی باشند تا در زمان رفت و آمد و حرکت خودروها سانحه ای رخ ندهد.

4-   ایمنی تاسیسات ساختمان

مهمترین اصل ایمن سازی ساختمان راه اندازی تاسیسات آب، برق و گاز به صورت ایمنی و براساس استانداردهای جهانی است. این مسئله بسیار اهمیت دارد چرا که کوچکترین بی دقتی در این زمینه خطرات جانی را به دنبال خواهد داشت.

 

مهمترین اصول ایمن سازی ساختمان
  • مهمترین اصول ایمن سازی ساختمان
5

خلاصه

مهمترین اصول ایمن سازی ساختمان !!! مهمترین فاکتور در ساخت و ساز و پروژه های ساختمانی، ایمن سازی ساختمان است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام شما:*

وبسایت:

هفده + هشت =

دیدگاه شما