معرفی آسانسور هیدرولیک و آسانسور شیشه ای

توسط0
1944
معرفی آسانسور هیدرولیک و آسانسور شیشه ای

معرفی آسانسور هیدرولیک و آسانسور شیشه ای
آسانسور  هیدورلیک و آسانسور شیشه ای از جمله معروف ترین انواع آسانسور هستند که امروزه به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به افزایش کاربرد آسانسور در دهه های اخیر، نحوه طراحی و کارایی این وسیله نیز متنوع شده است. در نتیجه این امکان برای بشر فراهم شده است که در خرید آسانسور حتی سلیقه خود را دخیل نموده و زیباترین نوع را در ساختمان خود نصب کنند.

معرفی آسانسور هیدرولیک و انواع آن

آسانسورهای هیدرولیک به کمک یک پیستون حرکت می کنند. به این معنا که بالا و پایین رفتن آسانسور تحت تاثیر فشار وارده از سوی پیستون است. این آسانسور را نمی توان برای ساختمان های بیش از 12-10 طبقه به کاربرد زیرا کارایی مد نظر را نداشته  و ممکن است دچار عیب شود. بسته به اینکه در نصب این آسانسور از چاهک استفاده شود یا خیر، آسانسورهای هیدرولیک را به دو دسته تقسیم می کنند:

–       آسانسور هیدرولیک دارای چاهک

در نصب این آسانسور ابتدا یک طناب قرقره در کف چاله قرار می دهند تا آسانسور با آن حرکت کند. زمانی که آسانسور پایین می رود، پیستون جمع شده و این فشار زمانی که آسانسور بالا می رود، به سرعت حرکت آن کمک می کند.

–       آسانسور هیدرولیک بدون چاهک

در حالت قبل باید پیستون در کیف آسانسور قرار می گبرفت و در نتیجه به یک چاهک یا چاله نیاز داشتیم ولی در این مورد، پیستون ها در طرفین کابین آسانسور قرار می گیرند. بر این اساس، سه مدل آسانسور هیدرولیک فاقد چاله وجود دارد:

1-   آسانسور هیدرولیک طنابی

نیرو محرکه این آسانسورها، ترکیب طناب و پیستون است. این دو باید در کنار هم وجود داشته باشند تا آسانسور بتواند به حرکت خود ادامه دارد. آسانسور هیدرولیک طنابی حاکثر 60 فوت می تواند طی کند که معادل حرکت آسانسور هیدرولیک دارای چاهک است.

2-   آسانسور هیدرولیک تلسکوپی

در این مدل از آسانسوها، پیستون های تلسکوپی به تعداد 3-2 قطعه در بالای چاهک آسانسور ثابت شده و می تواند تقریبا 50 فوت مسافت را جابجا کند.

3-   آسانسور هیدرولیک بدون تلسکوپ

کمترین میزان پیستون در این آسانسور به کار می رود که معدل یک پیستون است. در نتیجه مسافتی که می تواند طی کند، 20 فوت خواهد بود. لذا آسانسور غیر تلسکوپی کمترین کارایی را دارد.

معرفی  آسانسور شیشه ای یا آسانسور پانوراما

نسل جدید از انواع آسانسورها که امروزه به دلیل زیباتر نمودن نمای ساختمان، بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است آسانسورهای شیشه ای و یا آسانسور پانوراما است. قطعا شما نیز تا به حال این قبیل آسانسورها را دیده اید و حتی ممکن است در داخل یک ساختمان، از چنین آسانسورهایی استفاده کرده باشید. آنچه که باعث جذابیت آن می شود شیشه ای بودن کابین و در نتیجه دیده شدن نمای بیرون ساختمان همزمان با افزایش ارتفاع است. چنین صحنه ای بسیار هیجان انگیز است.

معرفی  آسانسور شیشه ای یا آسانسور پانوراما
معرفی  آسانسور شیشه ای یا آسانسور پانوراما

نحوه کارایی آسانسور شیشه ای

نیرو محرکه ای که در در آسانسور شیشه ای منجر به حرکت کابین به سمت بالا و پایین می شود، فشار هوا است. در قسمت بالا و پایین کابین آسانسور پانوراما اختلاف فشار هوا وجود دارد که همین عامل از طریق ایجاد خلا، باعث حرکت کابین می شود. در این آسانسور پمپ های خلا تعبیه شده است که باعث کشیده شدن آسانسور به سمت بالا می شود زمانی که قرار است کابین به سمت پایین حرکت کند، فشار هوا به تدریج کم شده  و حرکت رو به پایین انجام می گیرد. جالب است بدانید که در طراحی آسانسور شیشه ای نیازی به حفاری چاله نیست.

جنس کابین آسانسور شیشه ای

شاید این ذهنیت برای شما ایجاد شده باشد که آسانسور های شیشه ای امنیت بسیار کمی دارند زیرا شیشه بسیار حساس بوده و به راحتی خرد می شود. اما لازم است چند نکته را در مورد جنس محفظه آسانسور پانوراما بدانیم:

1-   شیشه یا که در ساخت این ر به کار می رود، لمینت است دقیقا همان جنس شیشه ای که در اتومبیل ها به کار می رود. در نتیجه بسیار به ضربه مقاوم است.

2-   جالب است بدانید که حتی اگر کابین شیشه ای ر در اثر یک ضربه محکم مثل سقوط آسانسور بشکند، به هیچ عنوان شیشه فرو نمی ریزد. در نتیجه آسیبی از این نظر به مسافرین وارد نخواهد شد.

3-   شیشه به کار رفته در آسانسور پانوراما مقاوم به خش است.

4-   از نظر مقاومت در برابر نور خورشید نیز این جنس شیشه به کار رفته در آسانسور  شیشه ای همواره کیفیت اولیه خود را داشته و تغییر رنگ نمی دهد.

جنس کابین آسانسور شیشه ای
جنس کابین آسانسور شیشه ای

معرفی آسانسور هیدرولیک و آسانسور شیشه ای

تعمیر آسانسور در تبریز

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام شما:*

وبسایت:

بیست − نه =

دیدگاه شما