راهنمای لوله کشی برق و سیم کشی ساختمان

توسط0
5946
راهنمای لوله کشی برق و سیم کشی ساختمان

لوله کشی برق  و سیم کشی ساختمان ابتدایی ترین کار در راه اندازی تاسیسات برقی ساختمان است. لوله کشی برق مسیر حرکت سیم ها را ایمن می کند تا سیم ها با مصالح ساختمان در ارتباط نبوده و پوسیده نشوند. اگر بخواهید سیم کشی ساختمان را مستقیم و بدون وجود لوله در بافت ساختمان قرار دهید خراشیده شده و بستر برای جرقه زدن و آتش سوزی فراهم می شود. نقشه ای که برای اتصالات برقی ساختمان طراحی می گردد در واقع محل جاگذاری سیم ها را مشخص می کند. لازم است اصولی برای نصب لوله ها در نظر گرفته شود تا ایمنی بالا رفته و زیبایی کار حفظ گردد.

اصول لوله کشی برق ساختمان

راهنمای لوله کشی برق و سیم کشی ساختمان

1-   توصیه می کنیم به سراغ لوله های خرطومی نروید چرا که می تواند به راحتی به روکش سیم ها آسیب زده و آن ها را زخمی کند.

2-   همانگونه که ذکر شد لوله کشی برق باید براساس یک نقشه مهندسی انجام گیرد. بالاخره ممکن است شما تصمیم داشته باشید بر روی دیوار اشیایی را نصب کنید. در نتیجه باید لوله ها با نظم مشخص در دیوارها قرار گرفته و هر زمان که جهت حرکت لوله های عوض شد، مسیر درست عمودی و یا افقی برای آن ها در نظر گرفته شود.

3-   به هیچ عنوان نباید در سیم کشی  ساختمان اقدام به لوله کشی برق از کف نمایید زیرا عبور لوله های آب از این قسمت و همچنین شستن کف ساختمان منجر به آسیب به لوله ها خواهد شد.

4-   توجه داشته باشید که بین لوله های مورد استفاده در لوله کشی برق ساختمان باید تقریبا 15 سانتیمتر فاصله وجود داشته باشد.

5-   یکی از اشتباهاتی که سیم کشی برق رخ می دهد، استفاده از سه راهی و زانو در لوله کشی برق ساختمان است. اما آیا می دانید این زاویه ایجاد شده ی تواند منجر به زخمی شدن سیم ها شود؟ البته در صورتی که مجبور شدید بخشی از لوله را زاویه دار کنید دقت داشته باشید که این زاویه تند نباشد تا آسیبی به سیم ها وارد نگردد.

6-   با توجه تغییر دما در برخی از قسمت های ساختمان بر روی لوله ها تاثیر می گذارد لذا بهتر است از لوله های قابل انبساط و انقباض استفاده کنید تا نسبت به تغییر دما مقاوم باشد.

اصول لوله کشی برق ساختمان
اصول لوله کشی برق ساختمان

انواع روش های سیم کشی ساختمان

راهنمای لوله کشی برق و سیم کشی ساختمان

سیم کشی ساختمان مهمترین مرحله در اجرای تاسیسات برقی ساختمان است. در صورتی که نقشه مناسبی برای سیم کشی نداشته و خللی در این قسمت رخ بدهد، خوشبینانه ترین حالت این است که برق ساختمان دچار مشکل می شود. اما متاسفانه ماجرا به همین جا ختم نشده و در اغلب موارد خطرات جانی نیز به دنبال خواهد داشت. لازم است بدانید کدام روش سیم کشی برق برای اتصالات برقی مورد نیاز است. به طور کلی دو روش برای سیم کشی ساختمان وجود دارد:

1-   سیم کشی روکار

در این روش همانگونه که از نام آن مشخص است، لوله کشی برق، سیم ها  و همچنین داکت هایی که سیم از داخل آن ها رد شده است از روی دیوار دیده می شود و در نتیجه از نظر زیبایی زیاد جالب نیست. به همین دلیل برای ساختمان های اداری به کار می رود. اما سیم کشی روکار از این نظر که در زمان کنترل وضعیت سیم ها، سختی در کار وجود ندارد نسبت به سیم کشی توکار برتری دارد.

2-   سیم کشی توکار

بهترین روش سیم کشی ساختمان از نظر زیبایی و ایجاد امنیت در ساختمان، سیم کشی توکار است. برای این منظور سه روش اجرایی وجود دارد:

–       سیم کشی توکار با جعبه فیوز و تابلوی توزیع محلی سیم ها

انواع روش های سیم کشی ساختمان
انواع روش های سیم کشی ساختمان

در این روش زمانی که سیم کشی به طور کامل انجام گرفت، تمام سیم ها به داخل جعبه فیوز آورده می شوند. هر کدام از فیوزها برق بخشی از ساختمان را کنترل خواهد کرد. در نتیجه شما به راحتی می توانید برق هر بخش از ساختمان را قطع  و وصل کنید بدون اینکه  خللی در جریان برق بقیه ساختمان پیش بیاید. در این روش هم هزینه کار بالا بوده و هم سیم کشی بیشتری نیاز خواهد بود.

–       سیم کشی توکار با قوطی کلید و پریز

اگر قرار است از این روش برای سیم کشی ساختمان استفاده کنید باید کلید و پریز در قوطی جادار قرار داده شوند تا فضای کافی برای تقسیم سیم ها وجود داشته باشد. عمق قوطی باید زیاد باشد تا سیم ها داخل آن بدون فشردگی، قرار گیرند.

–       سیم کشی توکار با جعبه تقسیم

در قدیم بیشتر از این روش سیم کشی ساختمان استفاد می شد که در قسمت بالای دیوار خانه یک جعبه تقسیم تعبیه شده و سیم ها از داخل این جعبه به سایر قسمت ها منشعب می شوند. این روش امروزه مورد استفاده قرار نمی گیرد.

راهنمای لوله کشی برق و سیم کشی ساختمان
  • راهنمای لوله کشی برق و سیم کشی ساختمان
5

خلاصه

از آنجایی که لوله کشی برق و سیم کشی ساختمان اساس تمامی پروژه های تاسیسات برقی ساختمان است لازم است اصول علمی و استاندارد برای اجرای کار مد نظر قرار گیرد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام شما:*

وبسایت:

پانزده + بیست =

دیدگاه شما