اشتباهات رایج در تاسیسات برقی ساختمان

توسط0
1873
اشتباهات رایج در تاسیسات برقی ساختمان

اشتباهات رایج در تاسیسات برقی ساختمان – بخش عمده ای از امنیت ساختمان بسته به این دارد که تاسیسات برقی ساختمان با چه کیفیتی اجرا شده و ایمن باشد. یکی از مشکلاتی که غالبا منجر به خطر آفرینی در سیستم برقی ساختمان می شود، عدم آگاهی از اشتباهات تاسیسات برقی ساختمان است که ناخواسته منجر به بروز خسارت های جانی و مالی می گردد.

در تمام پروژه های ساختمانی لازم است نقشه دقیق و استاندارد برای تاسیسات برقی ساختمان در نظر گرفته شود. از آنجایی که کوچکترین خطا در اتصالات برقی منجر به خطرات گاها جبران ناپذیر خواهد شد، لذا باید به صورت کاملا مهندسی و براساس استاندادرهای جهانی سیم کشی ساختمان انجام شود. از طرفی آگاهی از اشتباهات تاسیسات برقی ساختمان کمک می کند تا دقت کار و نهایتا ایمنی بیشتر شود. در ادامه مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

اشتباهات تاسیسات برقی ساختمان را کم کنیم

شاید برخی از اعمال از نظر شما عادی باشد ولی از نظر اصول ایمنی، یک اشتباه بزرگ قلمداد گردد. همواره پیشگیری بهتر از درمان است به همین دلیل است که توصیه می کنیم با تسلط بر عیوب تاسیسات برقی ساختمان مشکلات را کاهش دهید:

1-   عدم توجه به قطر سیم متناسب با  تاسیسات برقی ساختمان

تنوع در قطرسیم های برق از نظر علمی دلیل خاصی دارد. جریان برق در سیم هایی با قطر کم و یا زیاد، متفاوت خواهد بود و به همین دلیل لازم است برای هر بخش از خانه و ساختمان از سیم ها با قطر مناسب استفاده شود. متاسفانه برخی از مهندسین به این مسئله توجه نداشته و سیم کشی کل ساختمان را با یک نوع سیم برق انجام می دهند. در این صورت اتفاقاتی همانند اتصالات کوتاه جریان برق و یا حتی آتش سوزی رخ خواهد داد.

2-   عدم توجه به ایمنی در ازای صرفه جویی در کار

اگر بخواهیم سیم کشی تاسیسات برقی ساختمان را براساس استاندارد انجام دهیم، لازم است هر کدام از کلید و پریزها، یک سیم برق جدا داشته باشند ولی گاها دیده می شود که بعضی افراد برای صرفه جویی در کار  اتصال مشترک بین چند پریز برق برقرار می کنند. آیا  می دانید با این کار ممکن است چه خطرات سنگینی رخ بدهد؟ بارها دیده شده است که با چنین عملی، جرقه های کوچک منجر به آتش سوزی شده و گاها باعث سوختگی افراد خانه نیز شده است.

عدم توجه به ایمنی در ازای صرفه جویی در کار
عدم توجه به ایمنی در ازای صرفه جویی در کار

3-   استفاده از سیم های با کیفیت نامناسب

یکی از غیر اخلاقی ترین اقداماتی که یک مهندس در تاسیسات برقی ساختمان ممکن است انجام دهد، استفاده از سیم های نامرغوب بدون اطلاع به مشتری به منظور کم کردن هزینه کار است. هر چه کیفیت سیم ها کمتر باشد، در گذر زمان دمای آن بیشتر شده و سیم ها ذوب خواهند شد.

4-   عدم استفاده از نقشه مهندسی در سیم کشی ساختمان

قبل از اینکه سیم کشی ساختمان را انجام دهید باید نقشه مسیر حرکت لوله ها با کمک نرم افزارهای مهندسی طراحی گردد تا بهترین مسیر انتخاب شود به گونه ای که هم در مصرف لوله صرفه جویی شده و هم اتصالات برقی دچار مشکل نشوند. در صورتی که بخواهید بدون نقشه، تاسیسات برقی ساختمان را اجرا کنید مصرف لوله ها بیشتر می شود از سوی دیگر  زیبایی کار کاهش پیدا می کند.

5-   عدم استفاده درست از فنر سیم کشی

در زمان عبور سیم ها از داخل لوله ها باید فنر زنی انجام شود. این کار به دقت و مهارت نیاز دارد و در صورتی که به یک فرد تازه کار سپرده شود، می تواند باعث خراشیدگی سیم ها گردد.

عدم استفاده درست از فنر سیم کشی
عدم استفاده درست از فنر سیم کشی

6-   رها کردن کابل ها در سقف

حتی اگر هنوز سیم کشی ساختمان تمام نشده و چند روز دیگر نیاز به کار برای تاسیسات برقی ساختمان باشد باز هم به هیچ وجه نباید سیم ها و کابل ها رها باشند. این بزرگترین اشتباهی است که به وفور رخ می دهد. بارها دیده شده است که حتی خود برقکار در اثر این خطا در کار، جان خود را از دست داده است.

7-    پنهان کردن جعبه تقسیم در زیر کار

به هیچ عنوان نباید جعبه تقسیم را در زیر کار پنهان کنید بلکه باید در دسترس باشد تا در صورت بروز مشکل به راحتی بتوانید وضعیت سیم ها را بررسی نموده و تعمیرات را انجام دهید.

راهکارهای کاهش اشتباهات تاسیسات برقی ساختمان

1-   اجرای تاسیسات برقی ساختمان توسط مهندسین ماهر و باتجربه

2-   استفاده از تجهیزات کامل و پیشرفته برای اجرای تاسیسات برقی ساختمان

3-   استفاده از نقشه مهندسی برای سیم کشی ساختمان

4-   انتخاب بهترین روش علمی و مطابق با استانداردهای جهانی به منظور راه اندازی تاسیسات برقی ساختمان

اشتباهات رایج در تاسیسات برقی ساختمان

اشتباهات رایج در تاسیسات برقی ساختمان
  • اشتباهات رایج در تاسیسات برقی ساختمان
5

خلاصه

اشتباهات رایج در تاسیسات برقی ساختمان ! می عمده اشتباهات تاسیسات برقی ساختمان در اثر سهل انگاری ساده رخ می دهد که عدم آگاهی ریشه اصلی خطرات است

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام شما:*

وبسایت:

شش − پنج =

دیدگاه شما